Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczycach

27-612 Wilczyce 178, tel. 15 8377472, email: gbp@wilczyce.pl

Artykuły z 2022

Konkurs kulinarny

W dniu 26 listopada 2022 r w Centrum Kultury w Wilczycach odbył się konkurs kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich  z terenu gminy Wilczyce pn. "Potrawy z kapusty kiszonej w tradycyjnej kuchni polskiej”. W konkursie o główną nagrodę walczyło dziewięć kół, Panie przygotowały  wspaniałe potrawy ,każda inna, smaczna. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie w wyborze tej najlepszej, którą okazał się Kapuśniak staropolski przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Radoszkach . Wszystkie koła otrzymały Dyplomy za udział w konkursie z rąk posłanki na Sejm RP Pani Agaty Wojtyszek, Zastępczyni Dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Anny Paluch oraz  Pana Roberta Palucha Wójta Gminy Wilczyce.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1

Wakacyjne zajęcia w bibliotece

W okresie wakacyjnym w naszej bibliotece było głośno i radośnie. Wakacje z biblioteką rozpoczęły się spotkaniem dzieci z Teatrem Blaszany Bębenek , który zaprezentował przedstawienie pt,,Szkoła Pana Kleksa".Z młodymi mieszkańcami naszej gminy spotykaliśmy się dwa razy w tygodniu na zajęciach świetlicowych. Mając na uwadze rozwijanie wyobraźni i kreatywności odkrywaliśmy nowe smaki bawiąc się w ,,Małych kucharzy" dzieci tworzyły skomplikowane konstrukcje z klocków lego i klocków konstrukcyjnych, korzystały z gier planszowych, edukacyjnych, cymbergaja i piłkarzyków. Część czasu poświęcono edukacji plastycznej. Wspólne malowanie,rysowanie, modelowanie dostarczyło dzieciom dużo radości, dobrej zabawy i możliwość wyrażenia własnej ekspresji.Nie zabrakło też wspólnego czytania bajek i legend, spacerów po okolicy oraz zabaw na świeżym powietrzu. Raz w tygodniu dzieci uczestniczyły w zajęciach rekreacyjno-ruchowych. Wiele niezapomnianych doznań i wzruszeń dostarczyły nam zajęcia teatralno-muzyczne w wyniku których powstała inscenizacja dożynkowa. z dumą zaprezentowana została podczas tegorocznego Gminnego Święta Plonów w Wilczycach. Wiele spędzonych ze sobą godzin zaowocowało nawiązaniem nowych przyjaźni oraz bardzo korzystnie wpłynęło na rozwój umiejętności społecznych ,emocjonalnych i komunikacyjnych. 

 

 

 

Programu upowszechniania czytelnictwa

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy wraz ze Szkołą Podstawową w Wilczycach do wdrożenia ,,Programu upowszechniania czytelnictwa”. Program okazał się strzałem w dziesiątkę, uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzają w wyznaczone dni bibliotekę gdzie czekają na nich wybrane stosownie do wieku pozycje książkowe, które dodatkowo omawiane są w skrócie przez bibliotekarza. Dzieci w ten sposób zachęcane do czytania chętnie sięgają po książkę.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1

Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczycach przystąpiła do projektu ,,Mała książka -wielki człowiek"

Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczycach przystąpiła do projektu ,,Mała książka -wielki człowiek".
Zapraszamy serdecznie rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym (3-6 lat) do udziału w projekcie.
gallery1 gallery1   

Jak przystąpić do projektu „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece? Informacja dla rodziców:

  1. Odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji. Adresy bibliotek dostępne są na www.wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki.  Na liście znajdują się tylko biblioteki główne - sprawdź podległe im filie, gdzie również możesz odebrać Wyprawkę!
  2. Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK.
  3. Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
  4. Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.
  5. Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
  6. Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę.
  7. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku. Uczy go samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK, wszak miłość do książek jest prezentem na całe życie.

Listę bibliotek biorących udział w projekcie znajdziecie Państwo na: www.wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki
Jesteś tutaj: Start Aktualności Artykuły z 2022