Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczycach

27-612 Wilczyce 178, tel. 15 837-74-72, email: gbpw134@wp.pl

Aktualności

Konkurs Plastyczny "Bitwa Pod Pielaszowem 1944" - przedłużony termin nadsyłania prac do dnia 31 lipca 2020 r.

Regulamin Konkursu Plastycznego Bitwa Pod Pielaszowem 1944

Organizatorzy: Wójt Gminy Wilczyce

Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczycach

 

Cele konkursu: Uczczenie 76 rocznicy Bitwy pod Pielaszowem, zainteresowanie dzieci i młodzieży historią naszego Narodu oraz regionu, rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz twórczego myślenia. Propagowanie wiedzy o przyczynach, przebiegu i skutkach bitwy.

Rozpoczęcie konkursu 01.06.2020 zakończenie 31.07.2020

Uczestnicy: Uczniowie szkół podstawowych i średnich zamieszkujących gminę Wilczyce

Kategorie: Szkoła Podstawowa kl I-III, kl, IV-VI, kl VII-VIII ,Szkoła średnia

Temat pracy: Postać dowódcy,,żołnierza, partyzanta lub sama bitwa

Czytaj więcej:

76 rocznica Bitwy pod Pielaszowem

W dniu 26.07.2020 r, w Kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowicach Kościelnych o godzinie 14.00, odbędzie się Msza Św., w intencji poległych partyzantów w Bitwie pod Pielaszowem.

W roku bieżącym przypada 76 rocznica krwawej bitwy stoczonej przez I batalion AK „Sandomierz” pod dowództwem kpt. Ignacego Zarobkiewicza ps „Swojak” z wojskami 4 niemieckiej Armii pancernej . Bitwa rozegrała się 30 lipca 1944 r, w rejonie wsi Pielaszów, Wesołówka, Słabuszowice położonych nad rzeką Opatówką. Dostępne źródła oceniają, że w bitwie zginęło ok 70 młodych bohaterów, nazwanych „Kwiatem Młodzieży Sandomierskiej”. Ciała poległych pochowane zostały na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu i na cmentarzu w Malicach Kościelnych

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, co roku pod pomnikiem poległych w Pielaszowie odbywały się uroczystości rocznicowe. W roku bieżącym ze względu na pandemię wirusa COVID 19, odbędzie się Msza Św. w Kościele parafialnym w Jankowicach Kościelnych, oraz po nabożeństwie złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych w Pielaszowie.

Komunikat

Szanowni Czytelnicy!

Od dnia 19.05.2020 biblioteka czynna na określonych zasadach jak poniżej:

Niestety nadal nie mamy bezpośredniego dostępu do księgozbioru, książki podaje bibliotekarz w miejscu do tego wyznaczony.

W bibliotece na piętrze w wydzielonym na korytarzu miejscu, może przebywać tylko jedna osoba. Obowiązkowe jest zasłonięcie nosa i ust np. maseczką oraz rękawiczki. W /w miejscu znajduje się płyn do dezynfekcji rąk z którego po przyjściu należy skorzystać

 

UWAGA: Możecie Państwo zamawiać książki na telefon, wcześniej je dla Was przygotujemy Nr tel. (15)8377472.

Jesteś tutaj: Start Aktualności